ALLMÄNT OM KURSER

Medlemskap

För att delta på någon av våra kurser krävs ett medlemskap i SBK Halmstad avd.
Som medlem i SBK Halmstad avd, får du flera förmåner förutom att kunna delta på någon av våra kurser!

Betalning

Det är viktigt att betalningen kommer in i tid. För att behålla sin plats i kursen ska betalningen vara inne senast 10 dagar efter det att man fått bekräftelse (kursprogram) att man kommit med på kursen.
Vart man betalar står i kursprogrammet. Glöm inte att ange ert medlemsnummer när ni betalar in kursavgiften + vilken kurs det gäller.

Lämna återbud

Om du av någon anledning måste lämna återbud på en kurs du anmält dig till ska detta ske till klubben på kurs@sbkhalmstad.se

"Krav": Under krav står det ofta att man ska ha gått valpkurs, allmänlydnadskurs m.m. Det är absolut inget krav att man ska ha gått det hos oss. 

Max antal kurser /termin

* Man får gå max 2 kurser/termin samtidigt med sin hund och det ska det vara 2 olika typer av kurser. Alltså man kan inte gå 2 agility kurser eller 2 rallykurser samtidigt med en och samma hund. Går man på kurs med olika hundar, gäller inte detta.

*Står man som reserv till en eller flera kurser av samma sort, stryks man som reserv när man kommer med i en av kurserna.


Minimiantal i en kurs
*För att en kurs ska bli av ska det vara minst 3 deltagare. Instruktören som har kursen, kan dock ändra det till ett högre minimiantal för att kursen ska bli av.

Kursavgifter 2023


Samtliga kurser är beräknade på 6 ggr. Är det fler eller färre gånger, räknas priset ut per tillfälle. Medlemsavgiften ingår inte i någon av kurserna.

Är du medlem i Halmstad hundungdom och valt SBK Halmstad som sin specialklubb och finns med i vårat medlemsregister får du 200 kr rabatt på alla våra kurser.

Valpkurs                                                                 1000:- inkl. litteratur 
Allmänlydnadskurs                                              1050:-  

Rallylydnad nybörjarkurs                                    1140:- (regelbok ingår + annat pappers materiel)
Rallylydnad fortsättning                                      1140:- (pappers materiel ingår)
Rallylydnad avancerad/mästare                        1140:- (pappers materiel ingår)                  
Rallylydnad aktivering                                         1140:- (225:-/tillfälle)
I SAMTLIGA RALLYKURSER, TILLKOMMER KOSTNAD FÖR BOK OM DET ANVÄNDS.

Agility nybörjarkurs                                               1550:-  (pappers material ingår)
Agility fortsättning                                                 1550:- (pappers materiel ingår)
Agility tävlingskurser                                             1700:- (materiel ingår)
I SAMTLIGA AGILITYKURSER, TILLKOMMER KOSTNAD FÖR BOK OM DET ANVÄNDS.
 
Tävlingslydnad Startklass                                   1700:-  (regelbok ingår + pappersmateriel)
Tävlingslydnad momentkurs                              1700:- (pappersmateriel ingår)
I SAMTLIGA TÄVLINGSLYDNADSKUSER, TILLKOMMER KOSTNAD FÖR BOK OM DET ANVÄNDS.

Brukslydnad akl                                                     1700:- (regelbok ingår + pappers materiel)
Brukslydnad lägre – elit (momentkurs)             1700:- (pappers materiel ingår)
I SAMTLIGA BRUKSLYDNADSKURSER, TILLKOMMER KOSTNAD FÖR BOK OM DET ANVÄNDS.

Spår till husbehov                                                   1000:- (pappers materiel ingår)
Aktivitetskurs                                                           1000:- (pappers materiel ingår)
Aktivitetskurs/Dogparkour                                    1000:- (pappers materiel ingår)
Nose Work grunder                                                1050:- (pappers materiel ingår)
Nose Work fortsättning alt, avancerad               1050:- (pappers materiel ingår)
Markeringskurs för spår/Nose Work                   1050:- (pappers materiel ingår)
 
HALLHYRA 100:-/TILLFÄLLE/ DELTAGARE, VID INOMHUSKURSER.